POLSKI SPANIEL MYŚLIWSKI AMUNICJA & ARMATA
HOME | HISTORIA | CHARAKTER | WZORZEC | PIES | SUKI | ZDJĘCIA | BIŻUTERIA | KONTAKT


WSTĘPNY WZORZEC RASY POLSKIEGO SPANIELA MYŚLIWSKIEGO (2016r.)Nazwa rasy: POLSKI SPANIEL MYŚLIWSKI
(Polish Hunting Spaniel, Epagneul du Chasse Polonais, Polnischer Jagdspaniel, Spaniel de Caza Polaco)
Kraj pochodzenia: Polska.
Data publikacji obowiązującego standard: 01.12.2016r.

Użytkowanie: Pies myśliwski typu płochacz, używany do polowania na ptactwo, drobną zwierzynę, sporadycznie na drapieżniki. Jest również wyśmienitym tropowcem i aporterem. Z pasją buszuje na lądzie i bobruje w szuwarach za ptactwem wodnym.

Klasyfikacja FCI: propozycja - Grupa VIII: Aportery, płochacze i psy dowodne.
Sekcja 2: PŁOCHACZE. Podlega próbom pracy.

Krótki rys historyczny: pierwsze wzmianki w polskiej literaturze o polowaniu ze spanielami pochodzą z XIX wieku. Spaniele polowały z pieszym myśliwym, towarzyszyły w spacerach i tzw. polowaniu na upatrzonego, bobrowały za kaczkami i aportowały zdobycz. Różne rasy spanieli były sprowadzane na tereny ówczesnej Polski, przy okazji importów gończych francuskich i angielskich do polowań par force. Były to głównie użytkowe springery, cockery, pojedyncze sussexy i field spaniele.
Po wojnie w związku z izolacją i trudnościami aprowizacyjnymi, spaniele krzyżowano nie zwracając tak uwagi na eksterier a w celu czysto użytkowym.
W programie hodowlanym, prowadzonym od lat 90. XX wieku polskie spaniele selekcjonowano pod względem zdolności do pracy, temperamentu i pasji łowieckiej oraz eksterieru.

Wygląd ogólny: są to psy średniej wielkości o zwartej budowie świadczącej o dużej ruchliwości oraz odporności na trudne warunki pracy głównie na polach, łąkach, w szuwarach, na błotach i w wodzie. Pies o dość grubym kośćcu kończyn, zwisających uszach pokrytych frędzlami dłuższych włosów a także piórem na ogonie, brzuchu i z tyłu nóg. Barwa szaty przesiana w łaty- najczęściej czekoladowa(brązowa z brązowym nosem) o różnych odcieniach, rzadziej czarna przesiana. Czasem występują płowe podpalania. Charakterystyczny jest biały koniec ogona.
Proporcje: pies niedużego wzrostu, (co pozwala mu poruszać się niepostrzeżenie w gęstych krzakach i wysokich trawach), o sylwetce prostokątnej, wysokość w kłębie do długości tułowia jest 9:10-12. Suki mogą być nieco dłuższe. Stosunek długości kufy do długości czaszki wynosi jak 1:1. Długość kończyn od podłoża do łokcia równa się połowie wysokości w kłębie. Średniej długości szyję optycznie przedłuża wyraźnie widoczny kłąb.
Zachowanie/temperament: zrównoważony i opanowany. Jest psem odważnym, aktywnym w pracy. Doskonale, niezmordowanie pracuje w trudnym terenie i w wodzie. Jest inteligentny i łatwy w szkoleniu. Przykuca, czołga się i podpełza, gdy zwęszy ptaki, które respektuje, aż myśliwy da znak. Wypłasza je szczekaniem i skokiem. Nie jest agresywny, ale może być nieufny w stosunku do obcych. Jest doskonałym psem myśliwskim, dobrym kompanem na spacerach i dobrym stróżem. Bardzo lubi obcować z ludźmi i ze znanymi dziećmi.
Głowa: szlachetna, dość duża, ale proporcjonalna do ciała.
Mózgoczaszka: tej samej długości co kufa, tylko lekko wypukła. Guz potyliczny dobrze wyrażony.
Stop: występuje, ale jest słabo zaznaczony.

TRZEWIOCZASZKA:

Nos: czarny, brązowy, stosownie do koloru szaty o dużej trufli nosa wystającej przed wargę. Nozdrza ruchliwe i szeroko otwarte.
Kufa: pełna, głęboka i dość tępo zakończona. Grzbiet nosa prosty. Okolica podoczodołowa dobrze wypełniona i ładnie wymodelowana.
Wargi: górna mięsista, lekko obwisła, całkowicie pokrywająca dolną dość suchą o kolorze odpowiadającym barwie szaty. Kąt wargowy dobrze wyrażony, z wyraźną fałdą.
Szczęki/uzębienie: zęby białe, dość duże, szczęki dość szerokie o prawie równoległych odpowiadających sobie szeregach zębów przedtrzonowych i trzonowych, przy siekaczach ustawionych w lekko zaokrąglonym łuku. Zgryz naturalny(nożycowy i dopuszczalny cęgowy). Pożądane, ale niewymagane pełne uzębienie.
Policzki: dość suche, wypełnione z widoczną rzeźbą pod oczami, łagodnie przechodzące w dalszą część mózgoczaszki.
Oczy: średniej wielkości, niezbyt głęboko osadzone w oczodole o kształcie trójkątnym lub migdałowym i przyjaznym wyrazie, bez widocznych białkówek. W różnych odcieniach orzecha od ciemnego do jaśniejszego - odpowiadające kolorowi szaty. Dość grube powiek ściśle przylegają do oczu.
Uszy: zwisające, niezbyt szerokie u podstawy(równoległej do sklepienia czaszki), o długości małżowiny sięgającej najczęściej do nosa, przylegają do policzków. Osadzone są na wysokości zewnętrznego kąta oka lub nieco powyżej. Od podstawy małżowina się lekko rozszerza do łagodnie zaokrąglonego końca. Ucho pokryte jest dość długim, miękkim, tworzącym frędzle włosem. Podczas pracy i nasłuchiwania uszy są ruchliwe i noszone nieco wyżej.
Szyja: średniej długości, muskularna, o owalnym przekroju, dobrze wpasowana w klatkę piersiową o górnej linii przedłużonej kłębem. Skóra na szyi jest sucha, nie tworzy fałd ani łałoku w okolicy podgardla.

TUŁÓW:

Górna linia: płynna, bez załamań ani wyraźnych wzniesień.
Kłąb: wyraźnie zaznaczony, łagodnie przechodzący w szyję i grzbiet. U samców wyższy i bardziej zaznaczony.
Grzbiet: prosty, bez wklęśnięć ani wzniesień, dość szeroki i dobrze umięśniony.
Lędźwie: szerokie, muskularne, dopuszczalne lekko wysklepione, średniej długości. U psów starszych, intensywnie polujących grzbiet może być nieznacznie wklęsły.
Zad: dość szeroki i muskularny, prosty lub bardzo łagodnie opadający do nasady ogona.
Klatka piersiowa: głęboka (u dorosłych psów często sięgająca poniżej łokcia), o dość długim mostku, wyraźnie poszerzająca się do tyłu, bardzo pojemna o żebrach długich i skośnych. Długość tułowia wynika z długości klatki piersiowej.
Linia dolna: linia brzucha tylko lekko podkasana, boki wypełnione, słabizny dość krótkie.
Ogon: średniej długości, osadzony niezbyt wysoko, sięgający co najmniej do stawu skokowego, pokryty niezbyt gęstym włosem, często zakończony jasną końcówką - wskaźnikiem. Od spodu nieco dłuższa chorągiew tworząca rzadkie i niezbyt długie frędzle. W spokoju opuszczony i lekko wygięty w górę; w akcji może być noszony nieco powyżej linii grzbietu.

KOŃCZYNY:

Kończyny przednie: oglądane od przodu są proste i równoległe względem siebie. Odległość od łokcia do podłoża równa połowie wysokości w kłębie.
Łopatki: dość krótkie i skośnie ustawione, dobrze umięśnione, dokładnie przylegają do ciała. Łopatki z ramieniem od frontu tworzą kąt lekko rozwarty.
Ramiona: kości ramienne podobnej długości co łopatki, lub krótsze, ustawione skośnie do tyłu. Wraz z łopatkami łagodnie zamykają boki klatki piersiowej.
Łokcie: luźno przylegają do tułowia, nie są wciśnięte ani odstające, równoległe względem siebie i osi pośrodkowej ciała, stanowią początek równolegle ustawionych kości przedramion.
Przedramiona: proste, suche, dość grube, bez zgrubień o owalnym przekroju, dłuższe od kości ramiennych.
Nadgarstki: suche, zwarte i gładkie, bez nadmiernych zgrubień i śladów zniekształceń.
Śródręcza: suche o grubości odpowiadającej nadgarstkom i kości przedramion, widziane z profilu są proste lub jedynie lekko nachylone do przodu.
Łapy: palce dość długie, sprężyste, mało wysklepione z dużymi grubymi, elastycznymi i jędrnymi opuszkami. Pazury dość grube, krótkie o barwie odpowiadającej barwie szaty. Na palcach i między nimi dłuższy włos tworzy "kapcie".
Kończyny tylne: widziane od tyłu proste, ustawione równolegle do siebie (linie łączące guz siedzeniowy i skokowy odpowiedniej strony). Oglądane z profilu są lekko odstawione od tyłu "za psem", dobrze ukątowane.
Uda: niezbyt długie, względem siebie i ciała ustawione szeroko, bardzo umięśnione.
Stawy skokowe: wyraźnie zaznaczone, suche, bez zgrubień. Kąt między podudziem a śródstopiem dobrze wyrażony.
Śródstopia: średniej długości, suche, gładkie i sprężyste, prostopadle ustawione do podłoża.
Łapy: zwarte, lekko owalne o palcach krótszych niż w kończynach przednich, tylko lekko wysklepionych i podobnie jak tamte sprężystych. Pazury grube, krótkie o kolorze odpowiadającym szacie. Opuszki duże, grube, elastyczne i jędrne. Między palcami dłuższe włosy.
Chody: ruch kończyn w kłusie powinien być swobodny, elastyczny w stawach, zwinny i równoległy. Kończyny poruszają się w sposób nieskrępowany, stawiając dość długie kroki, ale nie powinny być wysoko unoszone nad ziemią. Ruch ma być ekonomiczny. Pracując z myśliwym pies ma zdolność poruszania się spranie i szybko, nisko nad ziemią, na zgiętych nogach, również pełzając i przysiadając na ziemi w połączeniu z nagłymi zmianami kierunku, hamowaniem czy sprężystym skokiem.
Skóra: niezbyt gruba, bez fałd i zmarszczek, nie tworzy podgardla, ściśle przylega do ciała i na całej swej powierzchni pokryta jest włosem o różnej długości.

SZATA:

Włos: średniej długości z podszerstkiem, ale nie za długi na głowie i tułowiu. Włos jest prosty miękki, odporny na niepogodę pokrywający całe ciało psa, przy czym jest dłuższy na uszach, zewnętrznych i tylnych stronach kończyn, przedpiersiu, dolnej stronie brzucha, fałdzie kolanowym i ogonie tworząc frędzle i odpowiednio "pióro". Brak jest tendencji włosa do skręcania się czy tworzenia fal.
Umaszczenie: najczęściej występujące ubarwienie okr7ywy włosowej to przesianie z różnej wielkości i kształtu łatami - przeważa kolor czekoladowy(brązowy z brązowym nosem) o zmiennym odcieniu, sporadycznie czarny przesiany. Psy o przewadze białego tła z brązowymi lub czarnymi łatami i niewielkim dereszem są rzadziej spotykane, ale typowe. Niekiedy spotyka się psy z różnej wielkości płowym podpalaniem. Charakterystyczny jest biały6 koniec ogona.

WZROST I CIĘŻAR:

Wysokość w kłębie: psy: 43 - 48 cm + - 2 cm
Suki: 39 - 44 cm + _ 2 cm
Ciężar: 12 - 26 kg

Wady: wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia oraz wpływu na zdrowie, komfortu życia psa i jego zdolności użytkowe.
Wady dyskwalifikujące:
Nieuzasadniona agresja lub nadmierna lękliwość,
Deformacje budowy lub zaburzenia charakteru,
Brak typu wymaganego we wzorcu rasy.

Uwagi:
Samce muszą mieć dwa, prawidłowo rozwinięte jądra, całkowicie opuszczone do moszny,
Do hodowli mogą być użyte jedynie sprawne fizycznie i zdrowe psy, o budowie typowej dla rasy.

POLSKI SPANIEL MYŚLIWSKI AMUNICJA & ARMATA
World Canine Organisation ZWIĄZEK KYNOLOGICZNY W POLSCEPOLSKI SPANIEL MYŚLIWSKI +48 507 966 489; hodowla-chosna@wp.pl POLSKI SPANIEL MYŚLIWSKI

Copyright PSM - GUARDIAN TEAM FCI.
Rozpowszechnianie materiałów bez zgody PSM - GUARDIAN TEAM FCI - zabronione